Jak przeprowadzić wycinkę drzew na terenie gęsto zabudowanym?
- Szczegóły
Aby wyciąć drzewo, nawet na własnej posesji, musimy w pierwszej kolejności powiadomić o tym odpowiedni organ, jakim jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Warto wiedzieć, że bez zgłaszania możemy swobodnie wycinać drzewa owocowe, rosnące na prywatnym polu. Jeśli mamy do czynienia z wyższym drzewem, może pojawić się problem w postaci zagrożenia okolicznych budynków. Nieodpowiednio ścięte drzewo może zagrozić bezpieczeństwu budowli oraz ich mieszkańców.
Co jeśli drzewo znajduje się na gęsto zabudowanym terenie?
Po podjęciu decyzji o ścince drzewa musimy odpowiednio się do tego przygotować. Do pracy przydadzą się grube rękawice, pełne ubranie oraz wygodne buty robocze. W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo osób trzecich, zwierząt oraz nas samych. Z wyjątkiem osoby, która zajmuje się ścinaniem, wszyscy powinni znajdować się przynajmniej 10 metrów od drzewa.
Wycinanie zaczynamy od usunięcia gałęzi w pobliżu pnia, aby mieć do niego dostęp. Jeśli drzewo jest wysokie i istnieje ryzyko, że spadnie na budynek należy najpierw wyciąć górne konary i skracać kolejne części. W tym celu przyda się podnośnik koszowy. Dzięki niemu można szybko i bezpiecznie dostać się na górę i usunąć koronę drzewa. Kiedy mamy do czynienia z gęsto zabudowanym terenem powinniśmy wcześniej zabezpieczać konary za pomocą liny i opuszać je na ziemię.
Jak usunąć pień?
Pień nacinamy po stronie, w którą ma upaść. Piłujemy ukośnie i prostopadle do głębokości jednej czwartej lub jednej trzeciej średnicy pnia tak, aby oba nacięcia tworzyły kąt 45°. Następnie z drugiej strony pnia tniemy od dwóch do trzech centymetrów wyżej niż poprzednio i wstawiamy klin, aby drzewo nie przechyliło się w nieodpowiednią stronę. Przy użyciu siły popychamy pień po stronie z klinem. Kiedy zacznie się przechylać i usłyszymy charakterystyczny trzask, najlepiej oddalić się w bezpieczne miejsce.
Na koniec upewnijmy się, czy żadne fragmenty gałęzi nie upadły na posesję sąsiada, ponieważ nikt nie chce, aby robiono mu bałagan. Powstałe wióry nadadzą się do obsypania krzewów. W szczególności borówkom dobrze zrobi taka ściółka. Drewno tniemy na mniejsze kawałki według potrzeby i wynosimy w bezpieczne miejsce.