Od czego zależy udźwig podnośnika koszowego?
- Szczegóły
Podnośniki koszowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie w najrozmaitszych branżach od usług budowlanych i remontowych, przez prace ogrodnicze, po usługi rozwieszania reklam. Od ich budowy zależy sukces realizowanych usług, ale również bezpieczeństwo pracowników, którzy na nich pracują. To urządzenia, których parametry mają ogromne znaczenie, a od czego zależy sam udźwig podnośnika?
Niezależnie od tego czy szukamy informacji o tym, jaki podnośnik kupić do swojej firmy lub na swoje prywatne potrzeby, czy porównujemy oferty firm wynajmujących sprzęt budowlany, warto przeanalizować parametry i specyfikację podnośników. Dzięki nim dopasujemy idealnie sprzęt do prac, jakie chcemy przeprowadzić, a na które dane techniczne pojazdu mają bardzo duży wpływ.
Na jakie parametry podnośników koszowych należy zwrócić uwagę?
Podnośnik koszowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie musimy zrealizować prace na wysokości. Dzięki niemu naprawimy dach, odświeżymy elewację, obetniemy zbyt długie gałęzie drzew, zawiesimy banner reklamowy czy naprawimy miejskie oświetlenie. Do każdej z tych prac może jednak być potrzebny inny rodzaj podnośnika koszowego, które różnią się między sobą parametrami technicznymi. Ważny jest sam ciężar samochodu, który ma wpływ na to, czy uszkodzimy powierzchnię, na której będziemy pracować (np. kostkę brukową, płyty chodnika, trawnik przed domem) i na to, czy maszyna nie ugrzęźnie na przykład w rozmiękczonej glebie w ogrodzie. Istotne są również wychył boczny oraz sama wysokość podnośnika. Decydują one o zakresie prowadzonych prac i powinny być dostosowane do budynku czy terenu, na którym je realizujemy. Rozmiar kosza oraz materiał, z którego został wykonany, zapewniają komfort podczas wykonywanej pracy. Decyduje to o tym ile i jakie narzędzia może ze sobą zabrać pracownik. Do prac elektrycznych lepiej wykorzystywać podnośnik z koszem z tworzywa sztucznego, a nie z aluminium czy stali. Stalowe to idealny wybór do prac budowlanych, aluminiowe wszędzie tam, gdzie potrzebny nam lekki podnośnik. Obrotowy kosz zwiększa za to zakres ruchu, co może przyśpieszyć realizację niektórych zadań i obniżyć znacznie ich koszt. Podczas niektórych prac konieczne może być przejechanie przez bramę lub pod mostem, więc musimy uwzględnić szerokość podnośnika i wysokość przejazdową. Znaczenie ma również rodzaj napędu, gdyż elektryczne podnośniki o wiele lepiej sprawdzą się w halach produkcyjnych i magazynach. Natomiast podnośniki z napędem spalinowym lepiej wykorzystywać do prac w terenie.
A od czego zależy sam udźwig podnośnika?
Dla wielu najważniejszym parametrem jest udźwig, czyli dane dotyczące maksymalnego obciążenia kosza. Zależy ona przede wszystkim od długości wysięgu, ale także elementów dodatkowych jak olinowanie oraz sposób podparcia podnośnika, czyli od jego typu. Im podnośnik wyższy i im większy ma wychył platformy bocznej, tym mniejszy będzie udźwig maksymalny maszyny. Na całkowity ciężar składają się umieszczone w koszu narzędzia, ale również waga osób w nim przebywających. Co ważne, należy przestrzegać ograniczeń związanych z udźwigiem, ponieważ od tego zależy sukces i bezpieczeństwo realizowanych prac. Podnośniki samochodowe to najbardziej popularny rodzaj tego urządzenia, ponieważ oferują największy zasięg prowadzonych prac. Podnośniki na gąsienicach dobre są do prac na nierównych terenach oraz wewnątrz budynków i charakteryzują się udźwigiem do 200 kg. Podnośniki samojezdne są popularne, ponieważ ich użytkowanie nie wymaga posiadania samochodu do ich przewożenia. Różnią się między sobą udźwigiem i odległością, na jaką sięga ramię takiego urządzenia. Podnośniki na przyczepie mają zazwyczaj większy udźwig, ale inny sposób podnoszenia. Są bardzo wygodne w użyciu.